• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Coronaviruset har stor påverkan på vår verksamhet den närmaste tiden. Medlemsmöten och flera andra möten ställs in. Många av våra medlemmar hör till riskgrupp dvs är 70 år eller äldre eller har annan sjukdom som kan förvärra sjukdomsförloppet vid smitta. Vi vill skydda oss själva och våra medlemmar och inte aktivt medverka till spridningen. 

Släktforskardagarna i Skövde skjuts fram till år 2022. Nästa år blir Göteborg värd för dagarna.

Även handledningen på biblioteket ställs in under året. Men du kan fortfarande gå dit och släktforska enskilt. Se bara till att inte för många vistas i lokalen.

 

Fortsättningskurs i släktforskning. 

Anmäl intresse snarast via följande länk Kontakt ange då gärna också önskemål om kvälls eller dagkurs. Tidpunkt för kursstart meddelas senare.

Stockholm stadsarkiv har på sin hemsida en hel del föreläsningar om olika ämnen, en hel del om Stockholm förstås men även annat spännande. Dessutom finns s.k 10-minutare, alltså korta filmer om olika släktforskarhistorier, pigan som rymde från fängelset, barnhusbarnet som sökte sin mamma etc.

Detta finns på
https://stadsarkivet.stockholm/stadsarkivet-play/

Vi börjar kunna se framåt! . Vi har inte glömt er!

Jan Ejdebäck, ordförande